Klik for at vende tilbage til forsiden !

                   

 

 

 

            

Nordrespilleres hold- og individuelle triumfer

År Danmarksmester Århusmester Friluftsmester Andet         (hold DM: angivet i slutår)
2020 Per Holst
Senior-DM i 65+
     
2019 Filip Holm U20-DM
Steen Farup Christensen
  DM i hurtigskak, Basiskl.
     
2018 Filip Holm U16-DM      
2015 Jørn Sloth bliver
Senior-hurtigmester i 65+
     
2014 Jørn Sloth bliver
senior-hurtigmester i 65+
    Igor Teplyi bliver international mester
Seniorerne Pokalmestre
2013 Jørn Sloth bliver
senior-hurtigmester
    Seniorerne Pokalmestre
2011       Jørn Sloth bliver NM i seniorskak
2008 Esben Nicolaisen
DM i skoleskak
     
2007       Igor Teplyi vinder Kandidatklassen
2005       Christian Kyndel bliver international mester
2004     - Christian Kyndel vinder Århus Sommerskak
og scorer 1½ point over IM-normen!
Christian Kyndel vinder kandidatklassen
og bliver dermed Juniordanmarksmester.
Christian Kyndel NM i skoleskak
Pedram Javan jysk mester i skoleskak.
2003 Mads Boe Olsen lyn-DM   -  
2002     -  
2001     - Christian Kyndel NM i skoleskak
2000 Nicolai V. Pedersen lyn-DM   -  
1999 Pedram Javan junior lyn-DM   - Mads Boe Olsen vinder Hotel Zuglo Open
i Budapest og scorer IM-norm 
Poul Erik Nielsen Festugemester
1998   Poul Erik Nielsen -  
1997     - Pokalmestre
1996     - Mads Boe Olsen vinder Nordres jubi-
læumsturnering, Århus Købmands-
skole Cup og scorer IM-norm
Pokalmestre
1995 Mads Boe Olsen lyn-DM   -  
1994     -  
1993     -  
1992     -  
1991   Erik Pedersen -  
1990 Erik Pedersen vinder DM   - Erik Pedersen vinder
C.C.Skjoldhøgenes 2. Tuborgcup.
1989     -  
1988     -  
1987     Poul Erik Nielsen Ove Kroll Festugemester
1986       Victor Juhl Hansen veteran-DM
Erik Pedersen vinder turnering
i London og udnævnes til IM
1985       Erik Pedersen vinder GM-turnering
i Trnava, Tjekkoslovakiet,
Nina Høiberg udnævnes til WIM
Erik Pedersen vinder
C.C.Skjoldhøgenes 1. Tuborgcup.
1984     Poul Erik Nielsen Nina Høiberg vinder Robert Silk
Lady Masters i London samt
Finlux Ladies Cup i Helsinge
Nordre I DM i holdskak
1983     Wagn Rosenlund Nordre I DM i holdskak
1982     Leif Kristensen Nordre I DM i holdskak
1981     Poul Erik Nielsen Nordre I DM i holdskak
1980   Thorbjørn Rosenlund Poul Frausing Jørn Sloth K-skak-VM!
Nordre I DM i holdskak
1979       Nordre I DM i holdskak
1978 Nina Høiberg dame-DM     Nordre I DM i holdskak
1977 Nina Høiberg dame-DM      
1976 Eigil Pedersen veteran-DM      
1975 Eigil Pedersen veteran-DM      
1974 Eigil Pedersen veteran-DM Jørn Sloth    
1973       Jørn Sloth k-skak-EM
Nordre I DM i holdskak
1972   Erik Bang Jens Kølbæk  
1971   Jørn Sloth Poul Frausing Nordre I DM i holdskak
1970   Jørn Sloth Karl Pedersen Nordre I DM i holdskak
1969   Eigil Pedersen Karl Pedersen Palle Nielsen Risskovmester
1968   Jens Kølbæk Karl Pedersen Jørn Sloth RisskovM. og Kbh-Mester
Nordre I DM i holdskak
1967   Bent Sørensen Karl Pedersen  
1966   Jørn Sloth Karl Pedersen Jørn Sloth Risskovmester
1965   Jørn Sloth Poul Frausing Nordre I DM i holdskak
1964   Jørn Sloth Jørn Sloth Nordre I DM i holdskak
1963   Eigil Pedersen Victor Juul Hansen Victor Juul Hansen Risskovmester
1962   Frode Søby Victor Juul Hansen  
1961 Eigil Pedersen Eigil Pedersen Victor Juul Hansen  
1960   Victor Juul Hansen    
1959     Børge Hansen  
1958   Eigil Pedersen Åge Ingerslev  
1957   Eigil Pedersen Jørgen Hvenekilde  
1956   Victor Juul Hansen Åge Ingerslev  
1955   Holger Neergaard Vagn Rauhe  
1954     Victor Juul Hansen  
1953 Eigil Pedersen Eigil Pedersen Eigil Pedersen  
1952   Holger Neergaard Eigil Pedersen  
1951 Eigil Pedersen   J. Christiansen  
1950   Eigil Pedersen    
1949   Eigil Pedersen    
1948   Eigil Pedersen    
1947        
1946        
1945   Eigil Pedersen    
1944   Eigil Pedersen    
1943   Eigil Pedersen   Eigil Pedersen forbundsmester
1942        
1941       Eigil Pedersen nr.1 Nrdr jubilæum
1940   Eigil Pedersen    
1939   Eigil Pedersen    
1938   Eigil Pedersen    
1937        
1936   Eigil Pedersen    
    

  Opdateret den 12.06.2020